Výběr mezi vinylem, PVC a linoleem – rozdíly a který materiál je lepší?

Výběr mezi vinylem, PVC a linoleem – rozdíly a který materiál je lepší?

Hledáte materiál pro novou podlahu, který by byl odolnější než masivní dřevo, měkčí než keramická dlažba a zároveň hygieničtější než koberec? Pak jsou nejspíš právě tři moderní možnosti – PVC, linoleum a vinyl – ve vašem hledáčku. Jak ale provést finální výběr? Podle čeho se rozhodnout?

Rozlišit tyto tři varianty pružných podlahových krytin může být na první pohled obtížné. Mají společné znaky, které jim dávají i některé společné vlastnosti. Finální slovo v konečném výběru tak může hrát i jen drobný, přitom ale podstatný rozdíl.

Výhody pružných podlahových krytin

Už samotné označení těchto materiálů dává jasně na vědomí, že zde máte co do činění s podlahami vyznačujícími se dlouhou životností a snadnou údržbou. Tvrdé krytiny jsou sice už z principu odolné vysokému tlaku, ale zároveň bývají náchylné k běžnému opotřebení škrábanci.

To je podstatné vzít v úvahu nejen v případě, že máte domácího mazlíčka s ostrými drápky nebo malé děti, ale i když jde o místnost, kde potřebujete čas od času manipulovat s židlemi, servírovacím stolkem nebo kancelářským křeslem na kolečkách.

Jednou z vlastností, pro kterou se vinylové, PVC podlahy a linolea stávají stále aktuálnějšími, je i jejich hygienická nezávadnost. Jsou také příjemné pro chození naboso, pocitově i objektivně teplejší a přirozeně snižují kročejový hluk. Díky obrovskému výběru designů je možné je výborně sladit s interiérem.

Vinyl jako favorit moderních domácností. Nebo raději tradiční PVC?

V první řadě je třeba říct, že nášlapnou vrstvu vinylové podlahy tvoří materiál stejného složení jako PVC – polyvinylchlorid. V praxi se vžilo označení PVC spíše pro krytinu vyráběnou v podobě válcované souvislé role, vinyl pak pro samostatné desky a pásy. Zatímco PVC je materiál v celé tloušťce homogenní a jednovrstvý, vinyl je vyráběn a distribuován ve dvou základních konstrukčních podobách:

  • pásy určené ke kontaktní montáži pomocí lepení přímo na podklad,
  • desky určené k montáži plovoucích vinylových podlah.

Zatímco tenčí pásy vinylu určené k lepení se svým složením od PVC v podstatě neliší, vinylové desky jsou vícevrstvé kompozitní výrobky obvykle vybavené kvůli snadné montáži klikacím systémem určeným k jejich snadnému a rychlému spojování.

Jednotlivé vrstvy kompozitu mají každá svou funkci a plovoucí vinylovou podlahu tak dělají tím univerzálem, pro který ji mají zákazníci tak v oblibě.

Linoleum, dar přírody

Možná vás při pomyšlení na linoleum přepadá představa podlahy s typickým odérem a tím pádem i pocit nezdravého domácího prostředí. To by ale bylo k této krytině značně nespravedlivé, protože právě linoleum je naopak produkt svým složením přírodní. Onu vůni má na svědomí lněný olej – základní přísada do směsi dřevité nebo korkové moučky tvořící plnidlo.

Linoleum tak má i v praktickém použití vlastnosti přírodního produktu a je třeba na to brát zřetel. Zejména je nutné počítat s tím, že vlivem okolních podmínek může postupně měnit odstín. Z pohledu údržby je také vhodné pravidelně obnovovat svrchní ochrannou vrstvu.

Podlahová krytina na míru vašemu životnímu stylu

Rozsoudit, kdo je v bitvě těchto tří rytířů – vinylu, PVC a linolea – vítězem, není možné bez vás. Je to stejné, jako u dalšího vybavení domácnosti: každý uživatel je jiný, má rozdílný životní styl a potřeby. Někdo upřednostní snadnou montáž, jiný nízkou cenu, další přírodní původ materiálu. Příjemné je, že má každý z nich na výběr. Ve všech případech může zvolit kvalitní zpracování a dlouhou životnost s minimálními náklady na údržbu.

Důležité sdělení:
Vážení zákazníci, dovolujeme si vás upozornit, že dne 20. 6. bude z důvodu konání akce v Centru bydlení a designu Kaštanová omezena otevírací doba. Provoz showroomu v Brně bude od 7 do 12 hodin. Děkujeme za pochopení.

Spinner