Zátěžové podlahy

Zátěžové podlahy

V interiérech a exteriérech, kde lze předpokládat zvýšenou zátěž, je třeba myslet na celkovou odolnost podlahy. V tomto případě mluvíme o zátěžových podlahách, které si nacházejí své místo například ve zdravotnických zařízeních nebo kancelářích. Můžete je ovšem využít také v domácím prostředí. V článku se dozvíte užitečné informace o jejich vlastnostech.

Zátěžové podlahy – všeobecné informace

Zátěžové podlahy mohou být vyrobeny z různých materiálů. Oblíbené jsou zejména zátěžové laminátové, vinylové a PVC podlahy, které vydrží i extrémní namáhání. Například v kanceláři, kde se používají kolečková křesla a je velký provoz lidí.

Své uplatnění ovšem najdou také v domácím prostředí, zejména řešíte-li podlahu při pokládce dřevěné terasy nebo když přemýšlíte o podlaze v předsíni.

U odolných podlah z vinylu a PVC se často setkáváme s označením PUR povrchová úprava. Co to znamená? Jedná se o přídavek PUR (polyuretanové) vrstvy, která je poslední ochrannou vrstvou nanesenou na nášlapné vrstvě.

PUR povrchová úprava zabezpečuje snadnou údržbu podlahy a zvyšuje její životnost. Polyuretan dokonale uzavře mikroprasklinky, ve kterých by se jinak usazovala špína. Povrch je pak dokonale hladký a nedochází k zašlapávání nečistot.

Věděli jste, že…

…odolnost zátěžových podlah představuje také jejich akustické a tepelně-izolační vlastnosti? O životnosti těchto podlahovin rozhoduje především způsob užívání, síla nášlapné vrstvy a rovnost podlahy. Větší tloušťka zátěžové podlahy dokáže dokonce pomoci s menšími nerovnostmi podkladu.

Zátěžové třídy

Podlahové krytiny se dělí do několika tříd podle zátěže podlahy. Připravili jsme pro vás jejich stručný přehled:

  • třída zátěže 21 – nejméně odolná, ideální pro prostory s občasným používáním (například ložnice)
  • třída zátěže 22 – pro běžné používání (obývací pokoj, koupelna)
  • třída zátěže 23 – pro nejvíce zatěžované obytné prostory (předsíň)
  • třída zátěže 31 – pro komerční prostory s minimálním používáním (hotelové pokoje, konferenční místnosti)
  • třída zátěže 32 – pro komerční prostory s každodenním používáním (čekárny, obchody, kanceláře)
  • třída zátěže 33 – pro prostory s intenzivním používáním (obchodní domy, školní třídy)
  • třída zátěže 34 – pro extrémní zátěž (chodby na školách, chodby v nemocnicích)
  • třídy zátěže 41, 42, 43 – pro extrémní zátěž v komerčních prostorách (vstupní haly, frekventované místnosti v obchodních domech)

Zátěžová plovoucí vs. vinylová podlaha

Před výběrem zátěžové podlahy je potřeba zvážit také materiál. Která podlaha je odolnější? Zátěžová plovoucí vinylová nebo zátěžová plovoucí podlaha z laminátu? Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Vinylové podlahy totiž patří do kategorie měkkých podlahových krytin a laminát zase do kategorie tvrdých krytin. Každý typ má své výhody a nevýhody.

Pokud tedy vyžadujete od zátěžové podlahy co možná nejvyšší míru odolnosti vůči otěru, bude vhodnější podlaha laminátová. Pokud je pro vás ovšem klíčová nejen odolnost vůči mechanickému poškození, ale například také voděodolnost, bude lepším materiálem vinyl.

Závěr

Zátěžové podlahy je vhodné volit všude tam, kde je nutná zvýšená odolnost vůči otěru, znečištění nebo mechanickému poškození. Například na frekventovaných chodbách v nemocnicích, obchodních domech nebo kancelářích. Před výběrem podlahy je ale důležité zohlednit jednotlivé zátěžové třídy.

Spinner