Povolte prosím cookies, prohlížení našich stránek tak pro vás bude o to hladší! Některé cookies jsou potřebné tedy nezbytné a další volitelné, můžete se tedy sami rozhodnout, zda je povolíte.
Chystáte-li pokládku nové podlahy, je nutné, aby povrch pod ní byl perfektně připravený. Jen tak splní nová podlaha vaše očekávání a zůstane dlouhou dobu ve výborné kondici a stavu. Mezi nezbytné úkony spadá i měření zbytkové vlhkosti podkladu. Jak na to?
K měření vlhkosti můžete přistoupit ve chvíli, kdy máte v místnosti minimálně 15 °C a relativní vlhkost nepřesahuje 75 %.
Jak se měří zbytková vlhkost?
Měření zbytkové vlhkosti podlah je možné hned několika způsoby. Existují destruktivní i nedestruktivní metody, včetně metod laboratorních. Liší se svou spolehlivostí i časovou náročností. Některé zvládne laik a na jiné už potřebujete profesionála.
- Orientační měření zvládnete za pomoci vlhkoměru přiložením k podkladu. Laicky lze také přiložit folii na část podlahy a sledovat, zda se orosí.
- Přesnější je plně profesionální CM měřič vlhkosti, který zvládne změřit vlhkost od 0 % až do 6 %.
Měření provádějte vždy v nejvlhčím místě, například tam, kde je větší vrstva potěru či v rozích místnosti.
Maximální možná vlhkost podkladu
Měřit vlhkost podkladu je zbytečné dělat příliš brzy. U cementových potěrů je k dosažení pevnosti nutné počkat alespoň 28 dní. U síranu vápenitého neboli anhydritu se může jednat o ještě delší dobu. Pokud po týdnu chcete zvát podlaháře, jsou to zbytečně vyhozené peníze. Minimální předepsané hodnoty vlhkosti jsou:
- u cementového potěru méně než 2 % CM a v případě podlahového topení do 1,5 % CM,
- vlhkost anhydritu lze tolerovat maximálně do 0,5 % CM a s podlahovým topením do 0,3 % CM.
Anhydrit je mnohem náchylnější než cement, u kterého dokáže pomoci i vhodná penetrace proti zbytkové vlhkosti. U anhydritu takový postup aplikovat nelze, musíte ho nechat vyschnout na požadovanou hodnotu. Časem by se začal rozpadat.
Urychlete vysoušení podlahy
V některých situacích potřebujete vysoušení vlhkosti urychlit. Nejjednodušší a nejrychlejší je klasický průvan. Podlaha předtím musí být čistá. Pokud máte položené podlahové topení, můžete ho také využít. U anhydritových povrchů lze obvykle už po deseti dnech od jeho aplikace lehce topit, maximálně o dva stupně více, než je okolní teplota. Poslední možností jsou průmyslové vysoušeče, které je vhodné vybrat podle objemu místnosti, aby fungovaly správně.
Je nutné zbytkovou vlhkost měřit?
Ano. Často mají lidé tendenci vlhkost podceňovat, přitom dokáže nadělat spoustu neplechy a způsobit nemalé škody. V některých případech i podlahu znehodnotit. Jakmile není podklad dostatečně suchý, pevný, stabilní a rovný, může docházet ke zvedání krytiny, plesnivění lišt, rozevírání spojů či ke vniku nepříjemného zápachu. V případě pochybností zkonzultujte celou situaci s odborníky.