Průvodce laminátovými podlahami: Co byste měli vědět při výběru laminátu

Průvodce laminátovými podlahami: Co byste měli vědět při výběru laminátu

Laminátové podlahy jsou již od svého vzniku v sedmdesátých letech oblíbenou krytinou. Jednak díky příznivé ceně, snadné údržbě, rychlé a jednoduché montáži, ale i pro velký výběr dekorů.

Díky moderním povrchovým úpravám se dnes dá laminát použít v podstatě do každé místnosti. Poradíme vám, jaké parametry si při výběru laminátové podlahy pohlídat.

Od imitace dřeva k neomezené škále motivů

V době svého vzniku byla laminátová podlaha levnější alternativou dřevěné podlahy. Díky moderním technologiím došlo k pozitivním změnám v oblasti kvality, povrchové úpravy i způsobu pokládky. Navíc při volbě laminátu už dávno nejste limitováni pouze vzhledem dřeva v přírodních barvách.

Kromě klasických či rustikálních dezénů evropských i exotických dřevin máte na výběr mořené verze v mnoha barevných odstínech – od šedé po červenou. Pomocí dekorativních vzorů, které umí imitovat dřevo, kámen, kov či korek, si můžete vyskládat originální obrazce, nakombinovat si struktury a barvy.

Technologie výroby určuje cenu

Cenu laminátové podlahy ovlivňuje typ nosné vrstvy. Tou může být HDF (vláknitá deska s vysokou hustotou) nebo MDF deska (středně hustá vláknitá deska). Dalším parametrem určujícím cenu je způsob výroby. Kvalitnější a dražší podlahy jsou vyráběny vysokotlakými technologiemi HPL a CPL (opakované lisování), které zvyšují odolnost laminátu.

Levnější druhy jsou vyrobeny technologií DPL, při které probíhá lisování pouze v jednom kroku. Méně odolnější laminátová podlaha vyrobená touto technologií je vhodná pro málo a středně zatěžované prostory.

Výhody a nevýhody laminátových podlah

Cenově zajímavá alternativa k dřevěným podlahám. Z širokého cenového rozpětí a desítek stálobarevných dekorů si vybere každý. Mezi hlavní výhody patří: jednoduchá oprava laminátové podlahy, nenáročná údržba a snadná pokládka – s pomocí řezačky na laminátové podlahy si položíte krytinu svépomocí.

Jediné, na co je třeba dávat pozor, je jakou zátěž vámi zvolený laminát snese. Dnes již se vyrábí i voděodolná laminátová podlaha v provedení AQUA+. Doporučujeme investovat do protihlukové izolace, která sníží vyšší kročejový hluk laminátu. S relativně studenějším povrchem si dobře poradí podlahové topení.

Suchá údržba

Laminátová plovoucí podlaha i ta z lepených dílců má povrchovou vrstvu z melaminové pryskyřice a laku. Její nepórovitý povrch výborně odolává prachu a nečistotám. Nemá však v lásce přílišné množství vody, a tak je třeba podlahu udržovat suchým způsobem – zametat, vysávat a občas přetřít vlhkým hadrem.

Na stupni zátěže záleží

Dnešní moderní laminát je materiál, který je vhodný do všech místností. Při výběru laminátové podlahy je třeba dobře zvážit, jaké zátěži bude vystavena. Podle její míry se lamináty dělí do tříd 21, 22, 23 pro bytové účely a třídy 31, 32, 33 pro ty komerční. Vždy důkladně studujte informace na obalu produktu či navštivte jeden ze sedmi Supellex showroomů, kde vám ochotně poradí kvalifikovaná obsluha.

Produkty v novince


Spinner