Zbavte se konečně hluku v bytě. Tipy, jak efektivně odhlučnit podlahu

Zbavte se konečně hluku v bytě. Tipy, jak efektivně odhlučnit podlahu

Podlaha je častým zdrojem nepříjemného hluku. Jakmile rámus přesáhne únosnou mez, je načase najít způsob, jak odhlučnit podlahu. Jaká řešení můžete zvolit?

Nejčastěji lidé bojují s hlukem kročejovým. Jeho původcem je chůze sousedů po podlaze, ale také posouvání či pády různých předmětů. Tento hluk vzniká ve stavební konstrukci a dále se šíří. Nežádoucí zvuky se linou ovšem i pod podlahou, případně za stěnami, a vy slyšíte i trávu růst. Odhlučnit podlahu ovšem není jen tak.

Kročejový hluk ovlivňuje konstrukce

Aby mohlo dojít k vhodnému odhlučnění podlahy v paneláku nebo jinde, musíte znát stavební konstrukci. Dále je nutné zhodnotit, o kolik lze podlahu zvýšit. Ne vždy je tento krok vůbec technicky možný a rozhodně jej nelze provádět donekonečna. Pokud by byla izolace příliš tenká, moc vás od hluku neochrání.

S hlukem se vypořádáte pomocí zvukové izolace

Zvuková izolace podlahy je v tomto ohledu nejjednodušší a nejméně finančně nákladné řešení. Další možnost představuje přestavění celé nosné konstrukce, což není ve většině případů reálné. Aby se hluk eliminoval, je důležité oddělit kroky na podlaze od spodní konstrukce. Na to potřebujete materiál, který je pevný a pružný. Používají se lisované desky z polyuretanových pěnových částí. Ty položíte mezi konstrukci a podlahovou krytinu.

Odhlučnění podlahy probíhá v podstatě tak, že nejdříve odstraníte všechny vrchní vrstvy až na původní povrch. Na něj dáte nejdříve podkladovou folii, která chrání před vlhkostí a funguje jako parotěsná zábrana. Následuje položení desek z minerálních vláken, dřevovláken či z elastifikovaného polystyrenu. Fungují jako tepelný a zvukový izolant a vyrovnávají podlahu.

Na ně položíte dřevotřískové či OSB desky. Vhodné je použít dvě vrstvy umístěné křížem přes sebe. Dochází k lepšímu rozložení tlaku a podlaha neduní a nevrže. Následujte kročejová izolace a jako poslední podlahová krytina. Pamatujte, že mezi stěnou a deskami musí být mezera, aby se hluk dále nešířil. Vyplňuje se gumovými distančními pásky.

Akustická izolace

Akustický hluk od sousedů, případně z venku také není moc příjemný. Stejně tak pravděpodobně nechcete, aby někdo slyšel, o čem si doma povídáte. V tomto ohledu nabízí řešení akustické odhlučnění podlahy, k němuž se využívají lisované akustické desky. Můžete je umístit pod podlahovou krytinu i přilepit k různým plochám podhledů. Vyrábí se v tloušťce pět centimetrů, což už je dost spolehlivá izolace. Pokud jsou položeny dvojitě, izolují až 75 % zvuku.

Desky nejsou vyrobené z jednoho celistvého kusu. Lisují se z malých kousků polyuretanové pěny. Díky tomu špatně vedou zvuk. Což je přesně ta vlastnost, kterou potřebujete.

Spinner